GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Okay Memiş Kodlama Eğitimi Verecek Olan Öğretmenlere Yönelik Düzenlenen Eğitim Programına Katıldı.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş,  il genelindeki okullarda devam eden kodlama eğitimi verecek olan öğretmenlere yönelik düzenlenen eğitim programına katıldı.
Valimiz Okay Memiş Kodlama Eğitimi Verecek Olan Öğretmenlere Yönelik Düzenlenen Eğitim Programına Katıldı.

Programda konuşan Vali Memiş, kodlama konusunun geçtiğimiz yıl başlatıldığını anımsatarak, “Kodlamayı çok önemsiyoruz. Başbakan Yardımcımız Fikri Işık’ın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı döneminde biz Milli Eğitim Bakanlığından Kodlamanın zorunlu ders olmasını talep etmiştik. Kodlama o dönemlerde Almanya, Amerika, İngiltere, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde zorunlu ders olarak okutuluyordu” dedi.

"Bu konuda Türkiye’ye öncülük etmek istiyoruz"

Kodlamanın geleceğin alfabesi, geleceğin dili olarak adlandırıldığını belirten Vali Memiş, “İletişim çağı olarak ifade edilen günümüzde gençlerimizi bu alanda çok iyi eğitmemiz gerekiyor. Teknolojiyi kullanan değil, teknolojiyi üreten gençler ve nesiller yetiştirmemiz lazım. Bu konuda Türkiye’ye öncülük etmek istiyoruz. Bunun için ben imkân sağlayacağım sizlerde yapacaksınız. Hem il merkezi hem de tüm ilçelerde bulunan tüm okullarımızda bunu yapacağız. Çocuklarımız tarafından robotlar yapılacak, cep telefonlarında kendi oyunlarını kendileri programlayacak” diye konuştu.

"Her türlü isteğinize açığız"

İyi bir Müslüman olmak için beş vakit namaz kılmanın yeterli olmayacağını dile getiren Vali Memiş, “Milliyetçilik bu demek, muhafazakarlık bu demek, ibadet bu demek..  Yarış içerisindeyiz ve gelişme ezberle olmaz Kodlama ile Malkoçoğlu’nu, Fatih’in fedaisi Kara Murat’ı, Tarkan’ı oynasın. Küresel güçlerin elinden çocuklarımızı kendi kahramanlarımızın oyunlarını geliştirerek kurtarabiliriz. Bu bir başlangıçtır. Bu konuda da siz öğretmenlerimize çok önemli görevler düşüyor ve bizlerden her türlü isteğinize açığız” şeklinde konuştu.

Gümüşhane’ye birçok yatırımların yapıldığını ancak en önemli yatırımın eğitime yapılan yatırımlar olduğunu söyleyen Vali Memiş, “Gümüşhane olarak çok iyi bir noktadayız. Eğitime son derece önem veren bir iliz. Dağların arasında yaşayan insanımızın fazla bir seçeneği yok. Ya ticaret yapacak ya da eğitime yönelecek ve okuyacak” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte yılsonunda bu serginin açılışına geleceğini dile getiren Vali Memiş, “Bu yılki, sergi dostlar alışverişte görsün mantığı ile yapılmayacak. Para, kaynak ne istiyorsanız vermeye hazırız. Yeter ki çocuklarımız program yapmayı öğrensin ve kendilerinin yaptıkları üretimleri bizler görelim.

 "Çocukların gelişimini sağlayalım"

Gümüşhane Milli Eğitim Müdür Vekili Mesut Olgun da yaptığı konuşmada, kodlama eğitiminde Türkiye’de ciddi bir hassasiyeti olduğunu belirterek, “Bu uygulama ülkemizin geleceğine dair bir karardır. Kodlama ile ilgili konu sadece Gümüşhane’nin meselesi de değil. Bilişimim hayatımıza bu kadar girdiği noktada geleceğe yönelik yazılım artık kodlama ile oluyor. Öncelik ve farkındalık oluşturmak, daha sonrasında bu alanda yetenekli olan, bu alana ilgi duyan, üretebilecek ve katkı sağlayabilecek çocukları bunlarla muhatap etmek gibi bir yükümlülüğümüz var” dedi.

"Biz bu altyapıyı Türkiye’nin her tarafında sunalım"

Çocuklara aslında bir zemin oluşturduklarını ifade eden Olgun, şunları söyledi: “Şu anda oluşturulan kodlama atölyelerinde bütün öğrencilerin oturmasını, kodlama, robot yapmasını beklemiyoruz. Kürtün’ün Üçtaş’ında, Kelkit’in Öbektaşı’nda belki de öyle çocuklar çıkacak ki, bu işe ilgi duyan, yeteneği olan, fırsat verildiğinde bize neler yapacağını gösteren çocuklar olacak. Aslında bunun için de biraz çaba harcıyoruz. Bu zemini sunmaya çalışıyoruz. Spor alanında yeteneği olan bir çocuğu spor salonuna götürmezseniz bunun yeteneğini keşfedemezsiniz. Biz bilişim alanında da yazılım alanında da bu zemini sunalım, bu çocuklar içerisinde de mutlaka katkı sağlayanlar çıkacaktır. Bu işin bugün mutfağında olan, tasarımını yapan sınırlı sayıda insanımız var. Biz bu altyapıyı Türkiye’nin her tarafında sunalım, çocuklarımızın da bu alanda ilgisi yeteneği olanların da kendilerini geliştirmesini sağlayalım.”

"Çoğumuz dünyanın bize dayattığı kahramanlarla büyüdük"

Vali Okay Memiş’in küresel güçlerin elinden çocukların kurtarılması gerektiği şeklindeki söyleminin yabana atılacak konu olmadığına vurgu yapan Olgun, “Çocuklarımızın hayallerinde hep güçlü olanlar Süpermenler. Çoğumuz dünyanın bize dayattığı kahramanlarla büyüdük. Bu yüzden bundan sonra yetiştireceğimiz gençlik kendi kültürünün, kendi değerlerinin farkına varan, kendi gücü içindeki gücü ortaya koyabilecek, bu yeteneğe kendisinin de sahip olduğunu bilen bir nesil olsun. İşte olaya kodlayarak başlaması gerekiyor. Kendi oyununu kendisi üretsin, kendi değerlerimizle olan oyunları yazalım. Somut olarak oynadığımız bazı oyunları, bizin töremizde, kültürümüzde olanları elektronik ortama aktaralım, çocuklar bunu elektronik ortamda oynasınlar. Bizim kendi değerlerimizi, kendi kültürümüzü, kendi tarihimizi, kendi misyonumuzu ortaya koyup bu anlamda çocuklarımıza altyapı oluşturmamız gerekiyor. Bu hazırlanan sınıflarla buna bir başlangıç yapmış olduk. Bu konu ile ilgili ne kadar fazla kitleye ulaşabilirsek yararımıza olacaktır” ifadelerini kullandı.

14-11-201714-11-201714-11-201714-11-201714-11-201714-11-201714-11-201714-11-2017

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.