GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Fuarında Bölge Birincisi Olduk

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında Gümüşhane Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) ve Türk Telekom Fen Lisesi damgasını vurdu.
TÜBİTAK Fuarında Bölge Birincisi Olduk

   Erzurum’da düzenlenen TÜBİTAK 48. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Sergisine katılan Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi’nin ‘Maden Pasalı Alanlarının Karahindiba Civan Perçemi ve Yayla Çiçeği bitkileri ile ıslahı’ projesi birinciliğe layık görüldü.

   “Teknolojik Tasarım” alanında Gümüşhane Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Elif Akçay, öğretmeni Deniz Güngör’ün danışmanlığında “Optik Araçlarda Görüntüyü Netleştirmeyi; Mercek Sistemleri Kullanmak Yerine, İnsan Gözünün Çalışmasını Taklit Ederek Gerçekleştirme” adlı projesi ile bölge birincisi oldu.

    Türk Telekom Fen Lisesi Bölge Birincisi öğrencileri Egemen Kaçıran ve İpek Zent, “Gümüşhane’nin maden açısından zengin bir toprağa sahip olması madencilik faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Gümüşhane’de tarım yapılacak verimli toprağın az olması ve maden bölgesi olan yörede ağır metal kirliliğinin gün geçtikçe artmış olması temel probleminden yola çıkılarak maden pasalı toprağın temizlenmesi hedeflenmiştir. Madenden alınan pasa örneğinde özellikle Au, Ag, Cu, Pb, Zn, Fe elementleri açısından kirlenmeye maruz kaldığı analiz edilmiştir. Hiç bir koruyucu önlem alınmadığı takdirde, pasadaki veya maden atıklarındaki ağır metallerin içme sularına karışması yoluyla veya ağır metallerle kirlenmiş partiküllerin tozlaşması yoluyla hayvan ve insanlar üzerinde etkin olundukları gözlenmiştir. Gümüşhane’nin maden bölgelerinde oluşturulan maden pasalı alanların bitkilerle ıslah edilebileceği ve bu alanlarda bulunan pasalı toprakların bu bitkilerin büyümelerine elverdiği gözlemlenmiştir. Bu kapsamda; Gümüşhane iklim koşullarında bol olarak yetişen Karahindiba (Taraxacum Officinale), Yayla Çiçeği (Helichrysumarenarium), Civan Perçemi (Achilleamillefolium) gibi ağır metalleri yüksek miktarda biriktirme kapasitesine sahip bitkilerin maden pasalı alanlarda yetiştirilmesiyle ağır metallerce kirlenmiş olan bu sahanın ıslah edilmesi ve aynı zamanda da bu atık sahasının tarıma kazandırılması planlanmıştır.”

  Bilim sanat Merkezi Bölge birincisi Elif Akçay, “Geçmişten günümüze hem uzağa hem yakına odaklanabilen kameralar yapabilmek için büyük çaba sarf edilmiştir. Başlangıçta basit çekimler yapabilen bir ila üç mercekli objektifler kullanılırken, bir çiçeğin üstündeki çiğ tanesi veya o çiçeğe konmuş bir arının fotoğrafını daha iyi bir şekilde çekebilmek için günümüzde yedi ila on mercekli objektifler kullanılmaktadır. İnsanlar; uzaktaki bir cisme bakarken, birden yanındaki bir cisme baktığında bulanık bir görüntü meydana gelir. Bu bulanık görüntü, akomodasyon mekanizması devreye girerek 0,35 saniye gibi kısa bir sürede biz fark etmeden netleşir.  Bu projede fotoğraf makineleri ve kameraların lenslerini hareket ettirerek yaptığı bu netleştirmeyi, öküz gözü örneği üzerinde çalışarak sadece çok küçük kuvvetler uygulayarak yapmayı hedefledik. Bu sayede çok uzun lenslere ihtiyaç kalmayacak fotoğraf makineleri ve kameralar çok daha küçük olabilecektir.  Göz hekimlerinin tavsiyeleri üzerine insan gözüne en yakın gözlerden öküz gözü ile bu çalışmayı yapmaya karar verdik. Yaptığımız bu çalışma, lens sistemleri kullanılarak elde edilen netleştirme yerine, çok daha kolay ve maliyeti daha az olan göz çalışma prensiplerini esas alan bir sistem geliştirilebileceğini gösterdi. Sonuç olarak bu çalışmanın devamında gerçek göz yerine, saydam elastik mercekler kullanılarak ve bu mercekler motorlu mekanizmalara bağlanılarak kamera ve fotoğraf makinelerine entegrasyonu sağlanabilir” dedi.

   Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi ve Bilim Sanat Merkezi birinciliği elde etmesi Gümüşhane’de ve okulları adına büyük bir coşkuyla karşılandı.

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.