GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tatil bitti, ders zili çaldı

Gümüşhane’de 2 haftalık yarıyıl tatilinin ardından okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 20 bin öğrenci için 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2. dönemi başladı. 
Tatil bitti, ders zili çaldı

   Gümüşhane’de 2 haftalık yarıyıl tatilinin ardından okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan yaklaşık 20 bin öğrenci için 2017-2018 eğitim öğretim yılının 2. dönemi başladı. 

    İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen programda konuşan Vali Okay Memiş, 2017-18 eğitim öğretim yılı 2.döneminin tüm eğitim camiasına hayırlı olması temennisinde bulunarak, Gümüşhane´nin eğitime çok önem veren bir il olduğunu söyledi. 

  “İlimizle ve ilimizde yaşayan insanlarla ne kadar övünsek azdır”

   Gümüşhane’de Türkiye´de asayiş olayları açısından en huzurlu illerden birisi olduğunu, bunun da alınan tedbirlerin yanı sıra vatandaşın kanunlara, nizama, hukuka uygun hareket etiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Vali Memiş, “İlimizle ve ilimizde yaşayan insanlarla ne kadar övünsek azdır. Bununla birlikte günümüzde iletişimin artmasıyla birlikte her türlü olumlu, olumsuz bilgiye ulaşıyoruz. Dolayısıyla biraz risk de artmış oldu. Gençlerimizde, çocuklarımızda madde bağımlılığına yönelik olarak bizim devlet olarak daha fazla dikkat etmemizi gerektirir hususlar ortaya çıktı. Resmi verilerde Gümüşhane olarak bizim çok olumsuz bir durumumuz yok. Ama yine de tedbirli ve duyarlı olmamız gerektirir durumlar var tabi ki” dedi.

   “Öğretmenler, veliler ve biz yöneticilerin çocuklara iyi örnek olması gerekir”

   Öğrenciye doğru örnek olunması gerektiğini dile getiren Vali Memiş, “Öğretmenlerin, velilerin, yöneticileriniz olarak bizlerin size iyi örnek olması gerekir. Çocuğuna kitap oku, sigara içme, alkol alma diyor. Ama kendisi hiçbirini yapmıyor. Önce bir kendisinin örnek olması gerekiyor. Uyuşturucu, madde bağımlılığı ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda aslında istatistiklerin sorunlu öğrencilerin veya problemli ailelerin çocuklarının bu işe daha yatkın olduğuna dair kesin veriler yok. Hiçbir sorunu olmayan ailelerin çocukları dahi madde bağımlılığı ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Onun için sorun herkesin ortak sorunu. Maalesef emperyalist güçlerin biraz da gelişmekte olan ülkelerde toplumları içten içe yok etmekte kullandıkları, destekledikleri, toplumların ahlaki, ruhsal çöküntü yaşamasını istedikleri bir organizasyon olduğunu da bizler görüyoruz ve biliyoruz. Bunun için sorun alanlarını minimize etmemiz lazım” diye konuştu. 

“Sadece notlar değil kendimizi ahlaken de geliştirmez zorundayız”

   Notu yüksek olan öğrencilerin daha fazla ders çalıştığına dikkat çeken Vali Memiş, şöyle konuştu: “Derslerinize daha fazla vakit ayırırsanız notlarınız yükselecektir. Ama sadece notlar değil kendimizi ahlaken de geliştirmez zorundayız. Hem milli hem manevi değerlere uygun eğitim vermeye gayret ediyoruz. Eş zamanlı olarak bilimden, ilimden, irfandan da faydalanarak. Öyle hamasetle değil. Milli, manevi duygular çok önemli. Çünkü Türk milletinin tarihi şanla, şerefle dolu. Böyle bir ecdadımız var. Osmanlı İmparatorluğu ve ondan önceki Türk devletleri adaletli yönetimleriyle hep dünyada örnek olmuş devletler. Tarihimizi ve geçmişimizi öğrenmek de bizler için çok değerli. Ne kadar gurur duysak azdır. Bulunduğumuz çağda en iyisini yapmak için çok çalışmalıyız, gayret etmeliyiz. 2023 hedeflerine ulaşmanın yolu eğitimden, bu sıralardan geçiyor.”

  Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise toplamda 19 bin 500 öğrenci, öğretmen, yönetici ve diğer unvan çalışanları olarak 2 bin eğitim çalışanıyla, Gümüşhane´nin eğitim sorumluluğunu yerine getirmenin gayret ve çabası içinde olduklarını söyledi.

  Öğrenci mevcudunun yaklaşık 3 bininin pansiyonlu okullarda barındığını, 2 bin 600’ünün yaklaşık 340 yerleşim merkezinden 277 araçla taşınılan öğrencilerden oluştuğunu ifade eden Doğan, “Bu noktada Gümüşhane’nin eğitim misyonunun gerçekleştirilmesi, başarılı bir eğitim süreci yaşanması adına sayın valimizin talimatları ve destekleriyle, belediye başkanımızın, STK’larımızın, diğer kamu kurumlarımızın işbirliğiyle bu süreci daha nitelikli hale getirmenin çabası içindeyiz ve her zaman şunu vurguluyoruz. Gümüşhane coğrafyası içinde Allah’ın bahşetmiş olduğu altın ve gümüş madeninden daha ziyade en önemli unsurun Gümüşhane için beşeri sermayenin olduğunu düşünüyoruz. Beşeri sermayenin de en itici gücü olarak eğitimin ne anlama geldiğinin bilinci ve sorumluluğu içinde hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.

   Okulu Müdürü Turan Tanış da eğitim öğretim yılı ikinci döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu. Daha sonra okul rehber öğretmeni Sibel Bozbaş madde bağımlılığı konulu sunumunu gerçekleştirdi. Öğrencilerin işaret diliyle şarkı seslendirmesi ve şiirlerin okunmasının ardından program sona erdi. 

05-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-201805-02-2018

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.