GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehrin Birikimlerinden Talat Ülker Öğrencilerle Buluştu

Gümüşhane Valiliği koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen GümüşHANEler Okuyor Projesinin bu haftaki konuğu Şair Talak Ülker oldu.
Şehrin Birikimlerinden Talat Ülker Öğrencilerle Buluştu

Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesinde düzenlenen GümüşHANEler okuyor projesi kapsamında şair Talat Ülker öğrencilerle buluştu.

                İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, “GümüşHANEler Okuyor Hep Birlikte Okuyoruz projemizin 5 bileşeni var bunlardan bir tanesi de hem il dışındaki yazarları hem de şehrimizin birikimleri yazarlarımızı çocuklarımızla buluşturmak. Bu kapsamda etkinliklerimiz devam ediyor. Projenin bugün ki ayağında Gümüşhane Üniversitemizin çok değerli eğitim üyesi şehrimizin birikimi eğitimci, şair ve yazar, Talat Ülker´i sizlerle buluşturuyoruz.” Dedi

Hiç kitap olmayan bir evde doğduğunu söyleyen Şair Talat Ülker,  ömür boyu arı gibi çalışıp dört bin, beş bin veya on bin kitap okumuş insanların sohbetlerini dinleyeceksiniz. Onların sohbetlerini dinleyerek onların okuduğu kitabın özetini onlardan alacaksınız. İçinde bulunduğunuz ortam, içine girdiğiniz sohbet içine girdiğiniz toplum sizin yukarı ya da aşağıya çekiyordur. Okumak lazım, okumak gerekli. İlk emri oku diyen bir dinin mensubuyuz. Sözün manaya dönüşüp kalbe yerleşmesi aşk iledir, söz duyan da aşk yoksa söz manaya dönüşüp kalbe yerleşmez. Yüreğimizden aşk sözü manaya dönüştürmeye yetmiyor. Nasıl yetecek peki. Yeniden kodlarımıza döneceğiz. Geleceğimiz geçmişte saklıdır. Medeniyetimizin kodlarına döneceğiz. Bizim Medeniyetimiz gönül medeniyetidir. Avrupa ile bizim aramızdaki en önemli ayrım budur. Avrupa aklın medeniyetidir, Doğu görünüm medeniyetidir. O yüzden bizde edebiyat demek şiir demektir, Avrupa’da edebiyat demek roman demektir.” Dedi.

Şair Talat Ülker 12 Mart 2017 tarihinde Annesinin vefatı dolayısıyla ile yazdığı "Dağa Seslenen Çocuklar" şiirini öğrencilere okudu. Öğrencilerin şairin okuduğu şiiri ayakta alkışladı.

                Talat Ülker Kimdir?

1963 yılında Gümüşhane İline bağlı Keçikaya köyünde doğmuştur. İlkokulu köyünde, ortaokulu kale nahiyesinde, liseyi Gümüşhane lisesinde okumuştur. 1985 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirmiştir. Muş ve Gümüşhane’de Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapmıştır. 1992 yılında K.T.Ü.Gümüşhane Meslek Yüksek Okuluna Türk Dili Okutmanı olarak geçmiştir. Halen Gümüşhane Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Yazı hayatını Kurultay, Milliyetçi Hareket gazeteleriyle Ülkü Ocağı dergisindeki yazılarıyla sürdürüyor. Karadeniz Yazarlar Birliği üyesidir. Şiirlerinde hem hece veznini hem de serbest ölçüyü başarıyla kullanmıştır. Geleneksel şiirlerimizle modern şiirin sentezini yapmıştır. Şiirlerinde aşk, yalnızlık, özlem, gurbet, ayrılık, tasavvuf, şehir, ölüm temalarını işlemiştir. Gümüşhane’de Memleket Gazetesini çıkardı. Birçok Gümüşhane Dergisinde (Harşit, Cümle, Herfene) görev aldı. Gümüşhane Kültür ve Sanat Derneği Başkanıdır. Kırkıncı Kapı adını taşıyan ilk şiir kitabı 1997 yılında yayınlandı. Kırkıncı Kapı (şiir), Bir Avuç Düş (şiir), Kar Sesi (Deneme), Harşit’in Hırçın Sesi ATSIZ (İnceleme), Derin Ülkenin Sığ Gündemi I-II, Ozan Mahmut Polat, Hışır Osman, Turan Tuğlu adlı eserleri yayınlandı.

10-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-201810-04-2018

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.