GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şahinkaya’dan TEOG Uyarısı

İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, 27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı ile ilgili uyarılarda bulundu.
Şahinkaya’dan TEOG Uyarısı

İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, TEOG Sınavı ile ilgili alınacak önlemler konusunda açıklamada bulunarak; TEOG merkezi sınavlarının 2. aşaması 27-28 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacaktır. 27 Nisan Çarşamba günü yapılacak ilk oturumda Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden oluşacaktır. 28 Nisan Perşembe günü Fen ve Teknoloji, Tc. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı dil sınavları yapılarak TEOG süreci tamamlanmış olacaktır.

                Sınavlara kısa bir süre kala öğrencilerin akademik, teknik ve psikolojik açıdan hazırlıklarının tamamlanması gerekmektedir. Akademik yönde yapılacak çalışmaların tekrar mahiyetinde yürütülmesi çalışma süreci içerisinde olan öğrencilerin kendilerini güvende hissetmelerine ve aynı zamanda konuların pekişmesine olanak sağlayacaktır. Özellikle son haftaya girdiğimizde yeni şeyler öğrenmeye çalışmanın eğitim pedagojisi açısından yararlı olmayacağı yapılan çalışmalarla saptanmıştır. Zihne kaydedilmeye çalışılan her yeni bilgi pekişmemiş, sağlamlaşmamış eski bilgilerin de daha karmaşık hale gelmesine yol açabilir. Zamanı verimli kullanma açısından son haftaya girilirken tekrar nitelikli çalışmalar olumlu katkı sağlayacaktır.

TEOG sınavını diğer merkezi sınavlardan ayıran en önemli unsur yanlış cevapların doğru cevapları etkilememesidir. Bu durum öğrenciyi hata yapma ve boş bırakma endişesinden uzaklaştıran bir unsurdur. Hiçbir sorunun boş bırakılmaması sınava girecek öğrencilerin lehine olacaktır.

Sınavın öğrencinin kendi okulunda yapılıyor olması öğrencinin okul farklılığından kaynaklı olarak yabancılık duygusu yaşamamasına, sınav öncesi ve sınav aralarında arkadaşları ile vakit geçirerek süreci keyifli bir şeklide sonlandırmasını sağlayacaktır.

 

Sınav süreci yaklaşırken ailelerin çocuklarına karşı bakış açıları da önem arz etmektedir. Bunlardan bir tanesi beslenme düzeni ile ilgilidir. Daha önce rutin beslenme alışkanlığı olan çocuğunuza sınav haftasına girilirken farklı gıda takviyeleri sunulması hem biyolojik hem psikolojik yönden rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Sınav sabahları ağır gıdalardan uzak durup, hafif düzeyde kahvaltı yapılması daha uygun olacaktır. Çocuklarınızın gireceği sınav elbette önemlidir ancak çocuklarınızın sağlığı çok daha önemlidir. Gireceği sınav sadece çocuklarınızın akademik anlamda bilgilerini ölçer. Kişilik ve yeteneklerine dair somut deliller oluşturmaz. Bu bakımdan sınavın neticesi ne olursa olsun çocuğunuzu yargılamadan koşulsuz bir şekilde sevinmeye devam edin.

 

Muhammet ŞAHİNKAYA
                  İl Milli Eğitim Müdürü

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.