GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlere Yeni Müfredat Anlatıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürleri ve öğretmenlere yeni müfredat anlatıldı.
Öğretmenlere Yeni Müfredat Anlatıldı

     İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürleri ve öğretmenlere yönelik 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu yeni müfredat hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

            İl Kültür Turizm Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Metin Salman, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

            İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, konuşmasına Tunceli Pülümür karayolunda terör örgütü PKK mensupları tarafından şehit edilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz’ı buradan eğitim öğretim yılının başlangıcında anıyorum, mekânı cennet olsun diyorum diyerek başladı.

            Doğan, 2017-2018 Eğitim öğretim yılını fiilen 5 Eylül itibariyle başlatmış bulunuyoruz. Önümüzdeki hafta da uyum eğitimleriyle süreci başlatacağız. Okullarımızı 18 Eylül Pazartesi günü tüm öğrencilerimiz öğretmenlerimizle buluşacak.

GÜNDEMİMİZDEKİ EN ÖNEMLİ MADDELERDEN BİRİSİ YENİLENEN MÜFREDAT

            2017-2018 eğitim öğretim yılına ilimizin hazırlanmasına yönelik çok ciddi çalışmalar içerisinde bulundu arkadaşlarımız. Gündemimizdeki en önemli maddelerden birisi yenilenen müfredat. Detaylarıyla ilgili atölye çalışmaları yapılacak. Ülkemizin geldiği nokta itibariyle geleceği planlarken yetişmiş insan kaynağının yetiştirilmesinde ciddi sıkıntılar olabileceği, müfredatın bu noktada değiştirilmesinin elzem olduğu çok farklı platformlarda söyleniyordu. Çok geniş katılımlarla, çok geniş bir yelpazede bu süreç ele alındı. Bu değişiklikler belirli sınıflarda bu yıl, önümüzdeki yıl tüm sınıf düzeylerinde başlamış olacak. Yenilenmiş programlarla ilgili tüm arkadaşlarımızın bu sürece sahip çıkması, bu heyecanı yaşaması ve bu değişikliğin çocuklarımıza yansıması ve bunun oluşturacağı katma değerin bilinci içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Müfredatın derinliğinin bilinmesi gerekiyor. Daha önceki müfredattan farkı nedir denildiği zaman bunun aktarılabilmesi gerek. Farklılıkları, yeni kazanımlar, hangi alanda değişiklikler olduğunu bu süreçte anlatılacak.

NE YAPACAĞIMIZI BİLİRSEK ÇOK DAHA NİTELİKLİ BİR SÜRECİ YAŞAMIŞ OLACAĞIZ

            Hiçbir öğretmen arkadaşımız öğretim programını baştan sona okumadan lütfen ders vermeye başlamasın. Bunun büyük bir vebal olduğunu düşünüyorum. Öğretim programını okumadan sadece ders kitabından müfredatı anlaması mümkün değil. Müfredat konusu daha önceden de bizim gündemimizde olan bir konuydu. Müfredatın kısmi olarak mantığı, yoğunluğu değişti, içeriği kısmen değişti. Öğretim programını baştan aşağıya gerekirse kıyaslamalı şekilde ortaya koymamız gerekiyor. Böyle olursa çocuklarımız adına eğitime çok nitelikli bir katkı sunmuş oluruz. Ne yapacağımızı bilirsek çok daha nitelikli bir süreci yaşamış olacağız. Bu konuya sahip çıkalım. Bakanlığımız bu konuda büyük bir beklenti içerisinde. Bunun içerisini dolduracak çalışmalarla devam edeceğiz.

21.YÜZYILIN NESLİNİN YETİŞMESİNDE EMEĞİ GEÇEN İNSANLAR OLARAK BİR ÇABA VE SANCI VAR

            Biz insan kaynağı olarak ve fiziki kapasite olarak bir noktadayız. Ancak bizde oturmayan bir boyut şu olabilir: Bu müfredat değişimine rengini veren konu değerler eğitimiyle ilgili konu. Biz 21.yüzyılın neslinin yetişmesinde emeği geçen insanlar olarak bir çaba ve sancı var dolayısıyla bu çaba ve sancıya ortak olalım. Burada büyük bir emek var. dedi.

             Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi Felsefe Öğretmeni Baha Ödünç “Güncellenen Öğretim Programlarında Öne Çıkan Hususlar”, Mareşal Çakmak Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Abdulkadir Koç “Yeni Öğretim Programlarının Felsefesi ve Programlarda Yer Alan Yeterlilik ve Beceriler”, Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu İngilizce öğretmeni Uğur Andiç “Yenilenen Öğretim Programlarında Değerler Eğitim” ve Yusuf Çiftçioğlu İlkokulu Öğretmeni Songül Bayram Program Öğretmenden “Program Öğretmenden Ne İstiyor” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

07-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-2017

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.