GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlere Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (Abide) Projesi Semineri

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Mesleki Çalışma Programı doğrultusunda ortaokullardaki tüm öğretmenler ve ilkokullarda görevli öğretmenlere yönelik Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (Abide) Projesi semineri verildi.
Öğretmenlere Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (Abide) Projesi Semineri

Rehberlik Araştırma Merkezi salonunda yapılan seminere İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Müdür Yardımcısı İbrahim Taş ve öğretmenler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, ABİDE Araştırması temel eğitim kurumlarının 8. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin akademik becerilere sahip olma düzeylerinin ölçülmesi ve öğrencilerin akademik başarılarını etkileyen faktörlerin araştırıldığı; çoktan seçmeli, açık uçlu soruların kullanıldığı ve anketlerin yer aldığı bir izleme değerlendirme araştırmasıdır. ABİDE Araştırması ile “farklı soru tipleri kullanılarak üst düzey zihinsel becerileri de ölçecek şekilde izleme testlerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin bu becerilere sahip olma durumlarının belirlenmesi” amaçlanmaktadır. Pilot uygulaması 2015 yılında gerçekleşen ABİDE Araştırması’nın nihai uygulaması 2016 yılında gerçekleştiğini ifade etti.

ABİDE Araştırması Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersleri üzerinden yapıldığını ifade eden Doğan, ABİDE Araştırması’nda öğrenci, öğretmen ve yönetici anketleri de uygulanmaktadır. Araştırmada yer alan 81 ildeki okulların seçimi geliştirilen yazılım tarafından tabakalı örnekleme yöntemine göre seçkisiz olarak yapılmaktadır. Araştırma, resmî ve özel eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştiren temel eğitim kurumlarının 8.sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile bu okullarda görev yapan Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler dersleri branş öğretmenleri ve okul yöneticilerini kapsamaktadır. Periyodik olarak gerçekleştireceğimiz ve eğitimin tüm kademelerindeki gelişmelerle ilgili veri toplamayı hedeflediğimiz bu çalışmanın ülkemize ve eğitim sistemimizin gelişimine katkı sağlamasını temenni ediyor, araştırma sürecinde özveriyle çalışan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

   İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan yaptığı konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Taş Öğretmenlere Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (Abide) Projesi sunusunu yaptı.

28-06-201828-06-201828-06-201828-06-201828-06-201828-06-2018

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.