GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilere Tablet Bilgisayar Dağıtıldı

Gümüşhane’de 50 öğrenciye Eğitimde Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında tablet bilgisayar dağıtıldı.
Öğrencilere Tablet Bilgisayar Dağıtıldı

Gümüşhane Kültür Merkezinde düzenlenen törene Vali Yücel Yavuz, İl Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Belediye Başkan Vekili Yusuf Erdem, Vali Yardımcısı İsmail Özkan, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“EĞİTİM OLMAZSA HİÇBİR KONUDA BAŞARILI OLAMAYIZ”

Törende konuşan Vali Yücel Yavuz, Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle 81 ilde eşzamanlı olarak Fatih Projesi kapsamında tablet bilgisayar dağıtımı yapıldığını hatırlatarak, “Her şeyin başı eğitimdir. Eğitim olmazsa hiçbir konuda başarılı olamayız. Ancak eğitim de kaliteli olmalıdır. Bu nedenle dünyadaki gelişmelerle uyumlu ve entegre olabilmek için de okullarımızda teknolojiyi en iyi şekilde uygulamamız gerekiyor. İşte Fatih projesi bu düşünce ile başlatılan bir projedir.” dedi.

“ÇAĞ ATLATACAK BİR PROJE”

Fatih projesinin uygulaması oldukça zor ve meşakkatli ama neticesi alındığında da ülkeye çağ atlatacak bir proje olduğunu vurgulayan Vali Yavuz, “Bu kapsamda ilimizde de teknolojik altyapının iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Öğrencilerimize belli aşamalarda, belli sisteme bağlı olarak tablet bilgisayar dağıtımı yapılıyor. Okullarımızda akıllı tahtadan diğer alt yapıya kadar her türlü iyileştirmeler yapılıyor, eksik kalanlar tamamlanıyor. bugün 50 adet bilgisayar dağıtımını temsili olarak dağıtacağız ama devam eden proje olduğu için ‘bize niye verilmedi’ algısı olmasın, sistemli bir şekilde öğrencilerimize bilgisayarları ulaşacak. Teknik, idari ve mali çalışmalar yapılmış, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen proje başarılı bir şekilde bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir.” diye konuştu.

“DÜNYA BU PROJEYİ ÖNEMLE TAKİP EDİYOR”

İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya ise dünyanın da önemle takip ettiği FATİH projesinin sadece okullara etkileşimli tahta kurmak, öğretmen ve öğrencilere tablet bilgisayar dağıtmak projesi olmadığının altını çizerek, “FATİH projesi ile nesillerimize dünya gençliğiyle beraber aynı şeyi görebilme, aynı imkanlara sahip olabilme, aynı değerde araştırma ve geliştirme yapabilme imkanını sunmaktadır. FATİH projesi ülkemizin 2023 ve 2071 vizyonunda çok büyük bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom Fen Lisesi İlknur Cora’nın projeyle ilgili düşüncelerini aktarması ve FATİH projesiyle ilgili sinevizyon gösterisinin ardından 50 öğrenciye tablet bilgisayarları protokol üyeleri tarafından dağıtıldı.

81 ilde aynı anda gerçekleştirilen tablet dağıtım töreninde Ankara’da ki törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması canlı olarak izlenmesiyle program son buldu.

GÜMÜŞHANE’DE FATİH PROJESİ

 

FATİH Projesi kapsamında Gümüşhane’de 2012 yılından itibaren FAZ 1 kapsamında genel lise düzeyinde 8 okula 158 adet etkileşimli tahta, ağ altyapısı, çok fonksiyonlu yazıcı ve 9. Sınıf öğrencilerinden başlamak üzere bu okulların 228 öğretmeni ile 998 öğrenciye tablet bilgisayar seti verildi. FAZ 2 kapsamında ise meslek lisesi düzeyindeki okullar öncelikli olmak üzere ortaokul ve ilkokulları kapsayan etkileşimli tahta kurulum süreci başlatılarak 19 okulda 386 adet etkileşimli tahta kurulumu tamamlandı.

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.