GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüzün İlköğretim Haftası Konuşması

İl Milli Eğitim Müdürümüz Seydi Doğan´ın İlköğretim Haftası Konuşması
Müdürümüzün İlköğretim Haftası Konuşması

    İlköğretim Haftası açılış programı ile yeni bir eğitim öğretim yılına başlamış bulunuyoruz. Konuşmama başlarken başta eğitim Şehidimiz Necmettin YILMAZ olmak  üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor gazilerimize acil şifalar diliyorum.2018-2019 eğitim öğretim yılında eğitime yeni başlayan çocuklarımıza ve sizlere  hoş geldiniz der, hepinizi  saygıyla selamlarım.

        Eğitim; aile yuvamızda başlamasının ardından okullarda şekillenerek çocuklarımıza değer katan en önemli unsurdur. Eğitimin temel gayesi çocuğu geleceğe ve hayata hazırlamaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ ün söylediği üzere ; “Çocuk; insanlık meziyetinin, yurt sevgisinin, fikir ve özgürlüğün en değerli sembolüdür.” diyerek çocuğun önemini vurgulamıştır. Öğrencilerimizin akademik eğitimlerinin yanı sıra toplumda onları değerli kılan, temel insani değerleri benimsemiş bireyler olarak yetiştirmek okullarımızın en önemli görevleri arasındadır. Eğitim; sadece kendisine faydası olan değil, tüm insanlığa faydası dokunacak,  insan olma, insan yetiştirme meselemizdir.       

Sayın Valim, Değerli Misafirler…

       Bugünden itibaren Gümüşhane İlimizde 19,400 öğrencimiz, 180 resmi 29 özel olmak üzere toplam 209 okul/kurumumuz bulunmaktadır.1625 öğretmenimiz  225  eğitim yöneticimizle eğitim öğretim yeni eğitim öğretim başlıyoruz. Ayrıca 578 eğitim çalışanımızda bizlere destek olmaktadır.

            2018-2019  Eğitim Öğretim yılına hazırlık kapsamında  76 okulun onarım  tadilat çalışmaları tamamlanmıştır. 2018 yılında yapımı devam eden 13 eğitim yatırımız bulunmaktadır.       Bu yatırımlarımızdan  7 eğitim projemiz  ihale aşamasında olup , 6 eğitim yatırımın yapımı  devam etmektedir.

           2017-2018 Eğitim Öğretim yılında  okullarımızda sayın Valimiz Okay MEMİŞ  öncülüğünde Bakanımız Sayın Fikri IŞIK beyefendinin destekleriyle ilimiz ve ilçemizde ROBOTİK ve KODLAMA eğitimi seferberliği başlatılmış olup bu yılda  kapsamlı şekilde devam ettirilecektir.  Toplumumuzun her kesimine ve her yerde okuma alışkanlığı kazandırmayı hedeflediğimiz GümüşHANE’ler Okuyor Projesi, İsrafın önlenmesine yönelik “Sofrada Sıfır artık” Projesi, öğrencilerimize günlük hayatta ve sosyal çevrelerinde gerekli olan “Adab-ı Muaşeret”  Projesi bunların yanı sıra SODES Projeleri ayrıca TÜBİTAK Bilim fuarları ve değişik alanlarda etkinliklerimiz devam edecektir.

  Değerli Veliler… 

    Çocuklarımızın  ruhsal gelişiminde en temel duygular sevmek  kabul görmek ve başarılı olmaktır. Çocuk Anne ve babası tarafından eleştirilmeden güzel sözler duyarak yani kendini değerli hissederek ruhsal yapılanmasını oluşturulmalıdır ki “ben değerliyim” duygusunu edinebilsin.

             Bütün kurumlarımız  ve birimlerimiz görev sorumlukları içerisinde, sizlerin bizlere emanet ettiği çocuklarınızın huzur ve güven içerisinde; coşkuyla, mutlulukla eğitim almalarını ve  geleceğe hazırlanmalarını sağlamak noktasında ortak bir çalışma yürütmektedir.

             Değerli Öğretmen Arkadaşlarım

    Çekirdek aileden topluma karışan çocuğun gerçek anlamda ilk sosyal ortamı okuldur. Ailesinden getirdiği bir çok öğreti ile arkadaşlarının arasına katıldığında buradaki modeli öğretmenleridir. Hele de ilk öğretmeni onun için çok önemli bir rehberdir. Çocuklar öğretmenlerinin her türlü davranışını model alırlar. 

    Başöğretmen  Mustafa Kemal Atatürk’ünde söylediği gibi “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmenizi” beklemektedir. Öğretmenlerimizden  sadece bilgi aktaran değil; bilgi üreten , araştıran, yorumlayan, analiz yapan, düşüncelerini özgürce ifade eden  bireyler yetiştirmesi en önemli beklentilerimizdir.

      Sevgili öğrenciler,

Geleceğimizin açık, aydınlık ve daha güvenli olması,  bilgi ve teknoloji çağının seçkin bir üyesi olabilmek için çok çalışmanız, düşünen ve üreten insanlar olarak yetişmeniz gerekmektedir. Okulunuzu seviniz, öğretmenlerinize karşı daima saygılı olunuz, arkadaşlarınıza karşı güzel ve sıcak ilişkiler içinde olunuz. Yardımlaşma ve dayanışma içinde bulununuz. 

  Eğitim ve öğretim faaliyetlerine  destek ve katkılarından dolayı Valimiz Sayın Okay MEMİŞ’e  Millet Vekillerimiz Sayın Hacı Osman AKGÜL ve  SayınCihan PEKTAŞ’a Belediye Başkanımız Sayın Ercan ÇİMEN’e  kamu kurum ve kurum ve kuruluşlarımıza ve sivil toplum örgütlerimize  eğitim camiamız adına teşekkür ederim. 

     2018-2019 eğitim öğretim yılının  İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.        

 

    Seydi DOĞAN

 İl Milli Eğitim Müdürü

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.