GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Seydi Doğan´ın Kodlama ve Robotik Şenliği ve Gümüşhane Lisesi Temel Atma Töreninde Yaptığı Açılış Konuşmaları

Müdürümüz Seydi Doğan´ın Kodlama ve Robotik Şenliği ve Gümüşhane Lisesi Temel Atma Töreninde Yaptığı Açılış Konuşmaları, 
Müdürümüz Seydi Doğan´ın Kodlama ve Robotik Şenliği ve Gümüşhane Lisesi Temel Atma Töreninde Yaptığı Açılış Konuşmaları

Sayın Başbakan Yardımcım,

Sayın Valim,

Sayın Milletvekillerim,

Sayın Belediye Başkanlarım,

Protokolün Değerli Üyeleri,

Kıymetli Misafirler,

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım

Ve sevgili öğrenciler

            Gelecekte kodlama bilmeyenin cahil statüsüne düşeceğini belirtip “  Bu çağa hazır olmanın tek yolunun, bu çağın okuryazarlığı olan Kodlama ve Robotik eğitimine önem vermekten geçtiğini vurgulayan, yaptıkları çalışmalarla kodlama ve robotik eğitimi konusunda ülke genelinde farkındalık oluşturan Sayın Başbakan Yardımcımız Fikri Işık ve Sayın Valimiz Okay Memiş’in destekleriyle başlattığımız Gümüşkod Kodlama ve Robotik Şenliğine hoşgeldiniz.06-06-2018

            21. yüzyıl becerileriyle donatılmış bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen Gümüşkod projemiz, Sayın Valimizin başkanlığında Kaymakamlarımız, İlçe Belediye Başkanlarımız ve Okul Müdürlerimizin katılımları ile geniş kapsamlı toplantılar yapılarak hayata geçirilmiştir. Bu proje ile öğrencilerimizi Bilgisayar kullanım becerileri ile donatıp, tüketen değil üreten bireyler haline getirmeyi hedefledik. Bu çerçevede teknolojiyi yakından takip eden çocuklarımıza kodlama ve robotik eğitimi vererek sadece bilişim uygulamaları kullanan değil, yeni uygulamalar üretebilen bir nesil yetiştirmek amaçlandı.

            Gümüşkod projesi kapsamında Valiliğimiz destekleriyle merkezde 2 tane, ilçelerimizde 1’er tane olmak üzere 7 kodlama atölyesi faal duruma geçirildi. Şiran ilçemize Sayın Başbakan Yardımcımızın girişimleri ile hayırseverler tarafından 5 kodlama atölyesi kurulumu yapıldı. Kabul edilen 2 SODES projesiyle Merkez de 4, Kelkit de 3 kodlama atölyesi kuruldu.

           Birinci dönem Gümüşahne Üniversitesi işbirliği ile farklı branşlarda 60’ a yakın öğretmen yoğunlukla yüz yüze ve uzaktan eğitimlerle Kodlama ve Robotik eğitimi aldı. Bu yıl bilişim teknolojileri öğretmenleri, teknoloji tasarım öğretmenleri ve gönüllü öğretmenlerle GÜMÜŞKOD ailesi daha da büyüdü. Yapılan bu öğretmen eğitimleri sonucunda ağırlıklı olarak ortaokul olmak üzere yaklaşık 3 bin öğrencimize kodlama ve robotik eğitimler verildi. Bu eğitimler destekleme ve yetiştirme kursları, halk eğitim kursları, ders dışı  egzersiz faaliyetleri kapsamında gerçekleştirildi.

            Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı Robot Yarışması,TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları yarışması ve Erzincan Üniversitesinin düzenlediği yarışmalara katılarak dereceler aldık.     

           Gümüşkod projesi kapsamında; Türk Masalları Canlanıyor, 3 Boyutlu Oyun Tasarımı, Gümüşhane‘ nin Tanıtımı (Telefon Uygulaması), Gelecekteki Bu işleri Robotlar Yapacak kategorilerinde  düzenlenen yarışmalara İlimiz genelinde 121 proje katılmıştır. 2018-2019 Eğitim- Öğretim yılında bu yarışmalar ülkemiz genelinde yapılacaktır. 

Sayın Bakanım,

Sayın Valim,

Kıymetli Katılımcılar

             Kodlama ve robotik çalışmaların sergilendiği GÜMÜŞKOD 2. GELENEKSEL KODLAMA şenliğine katılımlarınızdan dolayı teşekkür eder, saygılar sunarım.

06-06-201806-06-201806-06-201806-06-2018

 

-------------------------------

GÜMÜŞHANE LİSESİ TEMEL ATMA TÖRENİ 

06-06-2018  İnsanlık, tarih boyunca eğitim faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için, daima mekânlarla bütünleşmiş ve değer kazanmıştır. Eğitim öğretim hayatına 1955 yılında başlayan Gümüşhane Lisesi kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasında ve toplumun gelişmesinde öncülük yapma anlamında büyük bir sorumluluğu yerine getirmiştir. Gümüşhane Lisesi  geçmişten günümüze devletin yüksek kademelerinde görev yapmış sayısız öğrenci yetiştirmiştir. Şehrimizin ve ülkemizin şahsiyetleriyle ve hizmetleriyle iftihar ettiği, Hukukçu, Milletvekili, Adalet Eski Bakanımız Mahmut Oltan SUNGURLU, Hukukçu,Eski Milletvekili, Şair, Yazar Nurettin ÖZDEMİR, Hukukçu, Eski Milletvekili,Şair Şinasi ÖZDENOĞLU, Eğitimci, Şair,Eski Milletvekili Vasfi Mahir KOCAOĞLU, Hukukçu, Eski Milletvekili Necati AKAGÜN, Karayolları Eski Genel Müdürü Fevzi ATAÇ ve Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar’a kadar birçok şahsiyetin yetişmesine şahitlik etmiş kadim bir okulumuzdur. 

Yapılan deprem etüdlerinde sıkıntılar olan ve ekonomik ömrünü tamamlayan Gümüşhane Lisesi’ nin tarihi misyonunu yerine getirmek için yenilenmesi zaruriyeti ortaya çıkmıştır.

 Bu nedenle 24 derslikli okul binası  ve 200 öğrenci kapasiteli öğrenci pansiyonu binası ve 600 kişi kapasiteli spor salonu 2017 Devlet Yatırım Programına alınmıştır. Yenilenen Gümüşhane Lisesi eğitim yerleşkesi Ocak 2018 tarihinde ihale edilmiş olup, ihale bedeli 25.000.000,00 milyon TL’dir.  

2017-2018 yılında tamamlanan Eğitim Yerleşkesi Projemizin Devlet Yatırım Programına alınmasında ve bu projenin hayata geçirilmesinde emek ve desteklerinden dolayı, Sayın Bakanımız Fikri IŞIK’a, Sayın Valimiz Okay MEMİŞ’e, Sayın Milletvekillerimiz Osman Akgül ve Cihan Pektaş’a,  Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanı Sayın Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar’a,  öğrenci, veli, öğretmen ve tüm Eğitim Paydaşları adına teşekkür eder. Saygılar sunarım. 

 

Seydi DOĞAN

İl Milli Eğitim Müdürü


06-06-201806-06-201806-06-2018

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.