GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürlüğünden Sınav Uyarısı

Milli Eğitim Müdürlüğünden Sınav Uyarısı
Milli Eğitim Müdürlüğünden Sınav Uyarısı

      Değerli Okul Yöneticisi Ve Öğretmen Arkadaşlarım,

    13 Mart 2016 tarihinde yapılacak YGS sınav öncesi öğrencilerimizin hassasiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Bu dönem öğrencilerimizin moral ve desteğe ihtiyaçları vardır. Bizlere düşen görev bu süreçte öğrencilerimizin yalnız olmadıklarını davranışsal olarak hissettirmektir. Öğrencilerimizin, öğretmenlerinin sınav tecrübelerinden istifade etmeleri aydınlatıcı olacaktır.

Sınav öncesi öğrencilerinizin kaygılı olmaları gayet normal bir durumdur. Sınav öncesi yeterli hazırlık sürecinin geçirildiği, öğrencilerimize ellerinden gelenin en iyisini yapacakları düşüncesinin vurgulanması, moral ve motivasyonunu arttıracaktır.

      Değerli Ebeveynler,

      Sınavlara hazırlık süreci öğrencilerimiz ve ebeveyinler açısından önemli ve zorlu bir süreçtir. Bilinmelidir ki; sınavlar aile içi sağlıklı iletişimleri test etmek adına önemli fırsattır. Sınavların geçici olduğunu, lakin sergileyeceğiniz tutumların çocuğunuz ile ilişkilerinizi kalıcı olarak etkileyeceğini bilmelisiniz.

     Çocuğunuz sizin için kıymetli ve önemlidir. Ona güvendiğinizi sınava hazırlık sürecinde de elinden geleni yaptığına inandığınızı belirtmelisiniz.  Bununla birlikte çocuğunuzun beklentilerinin neler olduğunu öğrenmeye çalışmalısınız. ‘’Çocuklarınız büyültülmüş insanların küçültülmüş fotokopileri değil kendilerine has dünyaları olan varlıklardır’’ . Çocuklarınızın bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurup, yeteneklerini doğru değerlendirmeniz gerçekçi beklentiler oluşturmanızı sağlayacaktır. Evlatlarınız, sizlerin desteğini alarak kendi kişiliği ve potansiyeli ile önemli kararları verebileceklerdir.

      Sınavın sonucu çocuğunuzu sevmenizi engellememelidir. Samimi olarak çocuğunuzu sevdiğinizi ve onu sevmeye devam edeceğinizi hissettirtin.

      Sevgili Gençler,

     Gireceğiniz sınav önemlidir. Ancak bunu yaşamınızın tek dayanağı olarak görmeyin. Sınav için uzun, yorucu hazırlık süreç geçirdiniz, son aşamaya geldiniz. YGS öncesi Son haftaya girilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var: Bu konuda uzmanların aşağıdaki önerilerini dikkate almanız sınavınızın daha sağlıklı geçmesini sağlayacaktır.

      Daha önceki yıllarda çıkmış YGS sorularını çözmeniz faydalı olacaktır. Konu anlatımı ve konu tekrarlarından ziyade daha çok deneme sınavı yaparak eksiklerinizi tamamlama yoluna gidebilirsiniz. Sınav psikolojisine hem zihnen hem de bedenen tam adapte olabilmek için deneme sınavı yaptığınız saati sınav saatiyle uyumlu hale getirerek biyolojik olarak da hazırlanmış olursunuz. Bu yöntem hem zaman yönetimini kullanmanızı hem de sınav sürecinin sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır. Sınav öncesinde sınava gireceğiniz bina ve salon ziyaret edilmelidir. Hatta sınava gireceğiniz salonda biraz vakit geçirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Sınavdan birkaç gün öncesinde hatırlatma notlarınızı gözden geçiriniz. Sınav yaklaşırken stresli ve yorucu faaliyetlerin yerine daha sakin ve dinlendirici sosyal aktiviteler içinde olmanız psikolojik açıdan yorulan zihnin yeniden yapılandırılmasını sağlayacaktır.

      Uyku rutininizi bozmayın. İdeal uyku süresi sekiz- sekiz buçuk saat aralığındadır. Sınavdan önceki akşam ağır yemeklerden ve sağlığınıza dokunacak yiyeceklerden kaçının. İyi vakit geçireceğiniz size moral verebilecek kişilerle birlikte olun. Sınava girişte ÖSYM tarafından istenilen belgeleri gözle görebileceğiniz bir yere koyun, kendinizi rahat hissedebileceğiniz kıyafetler seçin ve sabah için hazırlayın.

      Sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapın ancak kahvaltının hafif gıdalardan oluşmasına özen gösterin. Sınav giriş belgeleriniz ve ambalajı çıkarılmış suyu yanınıza alarak sınav saatinden 45 dk. önce sınava gireceğinin binanın önünde hazır bulunun. Sınav saatini beklerken hafif düzeyde yürüyüşler, nefes alma egzersizleri sizi rahatlatacaktır.  

    Sınav salonuna giriş yaptıktan sonra salon başkanı tarafından yapılan açıklamaları dikkatlice dinleyin. Sınav esnasında sınav salonundan çıktığınız takdirde sınav salona tekrar alınmayacağınızı unutmayın. Bu yüzden lavabo vb. ihtiyaçlarınızı sınavdan önce giderin. Sınav başlatıldığında istediğiniz testten başlayabilirsiniz. Her test geçildikten sonra hafif düzeyde geriye yaslanmanız ve yanınızda bulunan sudan küçük yudumlar almanız sınav konsantrasyonunuzu artırır.   Sınav süresini son ana kadar kullanın, yeterli süreniz var ise yapamadığınız sorular üzerine tekrar yoğunlaşın. Son olarak da kitapçık ve optik form kodlamalarında herhangi bir kaydırma olup olmadığını kontrol ederek sınav evraklarınızı teslim edin.

Unutmayın kontrol sizde!

İyi bir sınav geçirmeniz dileğiyle başarılar.

 

Muhammet ŞAHİNKAYA

 İl Milli Eğitim Müdürü

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.