GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde Yeni Vizyon: Sektörle İş birliği ve Beceri Odaklı Eğitim

Gümüşhane'de 2023-2024 eğitim öğretim yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu (MTYOK) toplantısı, sektörle iş birliği ve beceri odaklı eğitime yeni bir soluk getirdi.
Mesleki ve Teknik Eğitimde Yeni Vizyon: Sektörle İş birliği ve Beceri Odaklı Eğitim

 

Gümüşhane'de 2023-2024 eğitim öğretim yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu (MTYOK) toplantısı, sektörle iş birliği ve beceri odaklı eğitime yeni bir soluk getirdi. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Musa UNCU'nun başkanlığında, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Okul Müdürleri ve Sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2016/21 nolu genelgesi ve 2023 Eğitim vizyonu doğrultusunda değerlendirmeler yapıldı.

Sektör İhtiyaçlarına Cevap Veren Eğitim Modeli

Toplantıda, Mesleki ve Teknik Eğitimin tanıtımı ve yönlendirmenin artırılması gerektiği vurgulandı. Temel eğitim öğrenci velilerine yönelik tanıtım ve yönlendirmenin çok önemli olduğu belirtildi. Yerel ve bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda, teknolojiye dayalı alanların açılması ve bu alanlarda uzmanlaşmaya gidilmesi kararı alındı. Bu sayede, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştirilmesi hedefleniyor.

Yerel İhtiyaca Göre Alan Açılması

Toplantıda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Musa UNCU, Gümüşhane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Madencilik Alanı, Kelkit Yaşar ve İrfani Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Asansör hizmetleri ile Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı alanları açılmasına rağmen bu alanlara öğrenci tercihi yapılamadığını dile getirdi. Okullarda çok fazla alan ve bölüm açılması yerine yerel ve bölgesel bazda ihtiyaç doğrultusunda teknolojik alanların açılması ve alanların İlimizde belli okullarda olması ve bu alanda uzmanlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Sektörle İş birliği Güçlenecek

Toplantıda, sektörle iş birliğinin güçlendirilmesi ve beceri odaklı eğitime önem verilmesi kararı alındı. Bu amaçla, işletmelerle protokoller imzalanacak ve öğrenciler beceri eğitimi için işletmelere gönderilecek. İş Kurumu İl Müdürlüğü ve ÇEDAŞ Temsilcisi, kendilerine gelen öğrencilerin sürekli geliştiğini ve Beceri Eğitiminin önemi ve mezun sonrası ara elaman konusunda ülkemiz ekonomisine katacakları katma değer hakkında yönlendirme yaptıklarını belirttiler.

Mesleki ve Teknik Eğitime Yeni Nefes

Gümüşhane'de Mesleki ve Teknik Eğitimde yeni bir vizyonun temelleri atılan toplantıda, sektörle iş birliği ve beceri odaklı eğitime daha çok önem verilmesi kararı alındı. Bu sayede, öğrencilerin işgücü piyasasına daha iyi hazırlanması ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmaları hedefleniyor.


13-03-202413-03-202413-03-202413-03-2024

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.