GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden TÜBİTAK Bilim Fuarı

Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanarak, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi tarafından yürütülen "Eğitimde İşbirliği Protokolü" kapsamında TÜBİTAK Bilim Fuarı açıldı.
Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden TÜBİTAK Bilim Fuarı

Açılışa, Gümüşhane Valimiz Sayın Yücel Yavuz, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, İbrahim Taş, kurum müdürleri,İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Açılış kurdelesini, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun ve öğretmenlerle birlikte kesen Sayın Valimiz, daha sonra beraberindekilerle birlikte fuardaki bütün stantları ziyaret etti. Proje sahibi öğrencilerden projeler hakkında bilgi alarak, öğrencileri ve öğretmenleri başarılı çalışmalarından dolayı tebrik eden Sayın Valimiz, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK), bilimsel ve teknik yönde araştırma inceleme yaparak, kendi milli buluşlarımızı gerçekleştirmek ve hiçbir şekilde başka bir ülkeye ve başka bir milletin insafına bağlı kalmaksızın kendi milli üretimimizi gerçekleştirmek amacıyla kurulmuş bir kurum olduğunu belirterek, “Biz ülke olarak yıllarca hep dışa bağımlı kalmışız. Ama son yıllarda TÜBİTAK muhteşem işlere ve harika projelere imza atıyor. İşte onların en önemli yansımalarından birisi de,  Anadolu’ya ve okullarımıza yansıyan şekliyle bu çalışmadır.” dedi.

Topyekûn ilerlemeyi ve gelişmeyi hız kesmeden devam ettirmemiz gerektiğini dile getiren Sayın Valimiz, “Bakın 35 yıldır bu ülkeye kan kaybettiriliyor. Doğu ve Güneydoğu’muzda başta olmak üzere terörle mücadele konusunda bu ülkeye 1 trilyon Dolar, yani 3 trilyon Türk Lirası kaybettirildi. Bu kadar imkânı biz terörle mücadeleye sarf etmek zorunda bırakıldık. Bunu yaparken de kendi tankımız, kendi uçağımız, kendi silahımız olmadığı müddetçe dışarıya bağımlı kalıyor ve bizi terörle karşı karşıya getiren odaklar yazılımını vermediği için o tankı çalıştıramıyorduk. Ama artık öyle değil. Böyle olmadığı için de bizimle uğraşmaya daha artan oranda devam ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Kendi öz kaynaklarımızla bir şeyler üretebileceğimiz alanların önümüzde olduğunu, bu konuda müthiş bir başarı da yakalandığını ve bunun da güvenini yaşadığımızı ifade eden Sayın Valimiz,  bu tür proje çalışmalarının Gümüşhane’de çok güzel bir şekilde başarıldığını ve proje sahibi öğrencilerimizde görülen özgüvenin amaca ulaşıldığının göstergesi olduğunu söyledi.

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.