GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlk kez gerçekleştirilen Gümüşhane 1. Kitap Fuarı Etkinlikleri Devam Ediyor

Gençlik Merkezi Spor Salonunda gerçekleştirilen Fuar Trabzon Yazarlar Derneği´ni ağırladı.
İlk kez gerçekleştirilen Gümüşhane 1. Kitap Fuarı Etkinlikleri Devam Ediyor

Fuara Trabzon Yazarlar Derneği başkanı Mustafa Durmuş, yazar Necmi Koç, şair Garip Ayata, şair Selçuk Adem Özdemir ve birçok yazar ve şair katıldı.

Kitapseverlerle buluşan şair ve yazarlar, sevenlerinin kitaplarını imzalayarak onlarla bol bol fotoğraf çektirdiler.

Programların yoğun olarak devam ettiği fuarda ayrıca Gümüşhane´nin en önemli araştırmacı-gazetecilerinden olan Güngör Üçüncüoğlu da bir söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşiye; Trabzon Yazarlar Derneği üyeleri, Gümüşhane´nin tarih aklı Turan Tuğlu, şair İsmail Hayal, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Söyleşiye teşekkür ederek başlayan Üçüncüoğlu, Gümüşhane de yapılacak bir kitap fuarının yıllardır hayalini kurduğunu ve bunun için çok çaba harcadığını aktardı. Bu hayalin sonunda gerçekleştiğini belirten Güngör Üçüncüoğlu, Gümüşhane Kitap Fuarı´nı düzenleyen Milli Eğitim Müdür Seydi Doğan ve ekibine teşekkür etti. Konuşmasının büyük bir kısmını okumanın önemini vurgulayarak aktaran Üçüncüoğlu, "sadece Türk´üm demekle sadece vatanımı seviyorum demekle bu vatana hizmet edilemez, bu nedenle kişilerin sürekli okuması ve araştırması gerekir." dedi. Okumanın önemini daha iyi anlatabilmek için Gümüşhane´nin tüm ilçelerindeki okullarda söyleşiler yaptığını belirten Üçüncüoğlu, bu hizmetlere hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Şimdiye kadar 49 eser ortaya çıkardığını vurgulayan Güngör Üçüncüoğlu, bunların bir kısmının da alanında tek olduğunu sözlerine ekledi. Üçüncüoğlu öğrencilerden gelen soruları cevaplayarak sözlerini noktaladı.

Söyleşide ayrıca söz alan Trabzon Yazarlar Derneği başkanı Mustafa Durmuş ise Güngör Üçüncüoğlu´na destek vermek amacıyla Gümüşhane´ye geldiklerini ve Gümüşhane´de olmaktan çok mutlu olduklarını belirtti. Durmuş, çeşitli illerde de kitap fuarlarına katıldıklarını ve Trabzon´u temsil ettiklerini söyledi. Trabzon´un kitap basım sayısı olarak Türkiye´de 3. sırada olduğunu anlatan Durmuş sadece Trabzon ile ilgili 500 eser bastıklarını aktardı. Durmuş, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Söyleşi, şair garip Ayata ve şair Adem Özdemir´in katılımcılara okuduğu şiirlerle son buldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan dört gün boyunca sürecek olan fuar kapsamında birçok şair ve yazar davet edildiğini vurgulayarak, “çocuklarımızın kitaplarla buluşması kadar bu kitapların yazarlarıyla tanışarak onların yazılma serüvenleri hakkında aldıkları bilgiler de en az kitapta anlatılanlar kadar önemlidir.” Dedi.

Doğan ayrıca Arif Nihat Asya’nın “Bu kitabın kaç dakikada okunduğunu bırak, kaç senede yazıldığını düşün.” Vecizesini hatırlatarak kitap yazabilmenin meşakkatli sürecine işaret etti.

 Fuara katılan şair ve yazarlara günün anısına plaket verilmesiyle program sona erdi. 

26-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-2019

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.