GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İkisu-Tersun-Artabel Vadisi Köyleri Derneği´nde Kitap Okuma Etkinliği

Gümüşhane Valiliği koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen GümüşHANEler Okuyor projesi kapsamında Gümüşhane Lisesi İkisu-Tersun-Artabel Vadisi Köyleri Derneği´nde kitap okuma etkinliği düzenledi.
İkisu-Tersun-Artabel Vadisi Köyleri Derneği´nde Kitap Okuma Etkinliği

Proje kapsamında okullarda okuma saatleri, öğrenci velilerine yönelik veli ziyaretleri ve velilerle kitap okuma faaliyeti, söyleşi ve konferanslar ve kahvehanelerin kıraathaneye dönüştürülmesi gibi çeşitli ayaklara sahip proje uygulanmaya devam ediyor.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mobilya tasarımı bölümü öğrenci ve öğretmenleri tarafından üretimi yapılan HANE şeklindeki kitaplık İkisu-Tersun-Artabel Vadisi Köyleri Derneğine hediye edilirken, Gümüşhane Lisesi öğrencileri de kitaplığı boş bırakmadı. Kitaplık çeşitli kitaplarla doldurularak okunması için derneğe hediye edildi.

Proje İle Bir Farkındalık Oluşturalım

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun, Çocuk ilk eğitimini anne babadan alır. Okuma alışkanlığı ailelerde başlasın istiyoruz. Okullar bu işin asli unsurların olduğu mekânlardır. Geçmişte kıraathane dediğimiz hem okuma hem bulmaca çözülen sohbetin yürüdüğü mekânlardı. Bunlar tabi zaman içerisinde kahvehaneye dönüştü, birçoğunda kitaplık kütüphane de kaldırıldı. Tamamen oyunun kastın olduğu bir ortam haline geldi. Bizde diyoruz ki bu proje ile bir farkındalık oluşturalım. Buda arkadaşlarımızın dostlarımızın bir tanesi veya bir karede oyun oynuyorlarsa kareye yandan eşlik edenler kitaplığımızdan bir kitap çekip kitap okuyabilirler.” Dedi

Beşikten Mezara Kadar İlim Tahsil Ediniz Diyen Bir Dinin Mensuplarıyız

Bu işin eğitim düzeyi ve yaşı diye bir şey olmadığını söyleyen Olgun,  Bu mekânda bulunan yaşı ne olursa olsun okuma yazma bilen herkes bizim hedef kitlemizin içerisindedir. Biz beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz diyen bir dinin mensuplarıyız. Hayatın her kademesinde insanların eğitimin içerisinde olması gerektiğini söylüyoruz. Gelecek nesillere bilgi birikim tecrübesini aktaracak yetişkin insanların kendilerini yenilemelerini ve geliştirmelerini arzu ettiğini ifade etti.

  Gelecekte Söz Sahibi Olan Nesil Arzu Ediyoruz

Çocuklarımızı iyi örnek olmadığımız müddetçe bunlardan etkili olamaz diyen Olgun, “Vatanını milletini seven ülkesine faydalı olan çalışan üreten bilgisi birikimi donatımıyla gelecekte söz sahibi olan nesil arzu ediyoruz. Bunu yolu da okumaktan geçiyor. Kendimizi geliştirmek bilgi birikimimizi artırmak donanım elde etmek adına kitap ile muhattap olma çalışmasıdır. Ümit ediyoruz ki vatandaşlarımızı velilerimizi bir şekilde kitaplarla muhattap olacak.  Kitaplara dokunmalarını sağlamak, evlerde ailelerimizin anne babalarımızın ellerinde kitap görmek bu sayede hem çocuklar hem torunlarının onlardaki bu yaklaşıma karşılık kendilerini bir mail etmelerini arzu ediyoruz. Biz sadece ders kitabı okusun istemiyoruz hayata onu hazırlayacak farklı farklı kaynaklardan beslensinler istiyoruz. İnşallah sizlerin destek ve katkısıyla çok daha güzel bir gelecek elde edeceğiz.”  dedi 

Kitap okuma etkinliğine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun, Gümüşhane Lisesi Müdürü Fatih Demirel, İkisu-Tersun-Artabel Vadisi Köyleri Dernek Başkanı Tacettin Üçel, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

18-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-2018

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.