GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gümüşhane’nin Yaşayan Hafızası Öğrencilerle Buluştu

Gümüşhane’nin yaşayan hafızası Gazeteci Yazar Turan Tuğlu, Gümüşhane Valiliği koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen GümüşHANEler Okuyor Projesinin konuğu oldu.
Gümüşhane’nin Yaşayan Hafızası Öğrencilerle Buluştu

Türk Telekom Fen Lisesinde düzenlenen GümüşHANEler okuyor projesi kapsamında Tuğlu, öğrencilerle buluştu.

Şehrin Yaşayan Hafızası Turan Tuğlu’ya Teşekkür Ediyorum

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan; “Okumanın önemine yönelik dikkat çekmek için ilin birikimi yazarlarımızı öğrencilerimizle buluşturmaya önem veriyoruz. Hem öğrenciler kendi coğrafyasında kendi birikimleri yazarlarını, şairlerini tanıyor hem de bir yazar ile bir araya gelerek onlardan istifade ediyorlar. Gümüşhaneler Okuyor Projemiz yoğun bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda bizleri kırmayıp bugün burada bizlerle beraber olan şehrin yaşayan hafızası Turan Tuğlu’ya teşekkür ediyorum.” dedi

O Dönemler Ne Kaynak, Ne İmkân Vardı

Bugüne kadar yaşadığı ibret dolu hatıralardan bahseden Turan Tuğlu, “Peygamber efendimizin ‘İlim Çin’de bile olsa peşinden koş’ hadisi var. İçinde bulunduğumuz zamanda elimizdeki imkânlarla daha çok şey öğrenme şansına sahipsiniz. Benim okuduğum dönemde lise mezunu parmakla gösteriliyordu. O dönemler ne kaynak, ne imkân vardı. Bugün çocuklarımız ellerindeki cep telefonlarıyla dünyayı avuçlarının içine getiriyorlar. Buna rağmen çocuklar yine de bir şeyler öğrenmeyi ve okumayı istemiyorlarsa bu bir talihsizlik.” dedi

Bir Şeyler Öğrenmek İçin Okuyun

Gazeteci Yazar Turan Tuğlu, İnsanlar diğer canlılardan çok farklı yaratıldı. İnsanlar duyuyor, düşünüyor, muhakeme ediyor. Akıl var. İnsanlara bu imkânlar verilmişken bunları iyi kullanıp başkalarına faydalı olması lazım. Uygar toplumlar içerisinde benim de bir payım olsun diyorsanız okumanız, bir şeyler öğrenmeniz lazım. Yüzlerce, binlerce kitap okumak çok güzel bir şey ama birde kalıcı bellek lazım insanlarda. Eğer kalıcı belleğiniz yoksa bir kulağınızdan girer öbür kulağınızdan çıkar. Ders çalışırken ezberlemeyin. Sadece ders notu almak için okumayın, bir şeyler öğrenmek için okuyun. Okumamış, kendilerini yetiştirmemiş insanların çok fazla olduğunu ifade etti.

Belli Bir Seviyeye Kadar Okuduktan Sonra İnsanlar Olaylara Biraz Daha Farklı Bakıyorlar

Belli bir seviyeye kadar okuduktan sonra insanlar olaylara biraz daha farklı bakıyorlar, tespitinde bulunduktan sonra Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşını yazarken yaşadıklarından örnekler aktaran Tuğlu, “İnsanlar belli seviyeye geldikten sonra olaylara, eşyaya, insanlara, diğer insanlardan farklı bakıyor. Başkalarının bakıp ta göremediklerini görebiliyorlar. O bakımdan mutlaka bir seviye kazanmak lazım. Bildiklerimizi de kendimize saklamayacağız. Başkalarına aktarmak durumundayız” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından programa katılan öğrenciler Gümüşhane’nin yaşayan hafızası Turan Tuğlu’ya sorular sorduktan sonra İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ve okul müdürü Mehmet Akif Odabaş tarafından plaket ve fotoğraf hediye edildi.

Turan Tuğlu Kimdir?

8 Ekim 1935 yılında Kelkit’te doğdu.

İlk ve orta öğretiminden sonra memuriyet yaptı. (1955-1967)

Gümüşhane Belediyesi ESO İşletmesi müdürlüğünü asaleten, hesap işleri müdürlüğünü vekâleten yürütürken, bu iki görevden de kendi isteği ile ayrılarak Gümüşhane Merkez ilçede KUŞAKKAYA GAZETESİ’ni kurdu. Sözü edilen gazetenin sahibi, yöneticisi ve başyazarı olarak 47 yıl gazetecilik yaptı. 2014 yılında devrettiği Kuşakkaya Gazetesinde halen Başyazar olarak günlük yazılar yazmaya devam etmektedir.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığını da 11 yıl yürüten Turan Tuğlu 1961 ve 2018 tarihleri arasında:

Bir Avuç Çağala

Kuşakkaya Yazıları 1

Kuşakkaya Yazıları 2

Kuşakkaya Yazıları 3

Kuşakkaya’ya Mektuplar

Nüktedanlar ve Nükteler

Gümüşhane Valileri

Ziya Beyin Şehadeti ve Tuğlu Ailesi

Gümüşhane’de İz Bırakanlar

Gümüşhane Belediye Başkanları

Gazetecinin Hatıra Defteri

Adlarında 11 kitap yayınladı.

 

12-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-201812-04-2018

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.