GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Danışma Komisyonu Toplandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Milli Eğitim Danışma Komisyonu toplantısı Vali Yücel Yavuz başkanlığında yapıldı.
Danışma Komisyonu Toplandı

İsmail Özkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Şahinkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Lütfi Düz, İl Genel Meclis üyeleri Zülfikar Bal, Ahmet Güler, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, Okul Aile Birlikleri ve öğrenci temsilcileri katıldı.

 Taşımalı eğitim, okul ve pansiyonlar, eğitim tesisleri, aile eğitimi ve okul öncesi eğitim konularında karşılaşılan sorunlar hakkında ilgili tarafların görüş alışverişinde bulunduğu toplantıda konuşan Vali Yavuz, eğitim konusunun bir bütün halinde yürütülmesi gereken bir konu olduğunun altını çizerek, “Eğitim, hem uzman kişilerin hem de yetkisi ve imkanları dahilinde herkesin müdahil olması gereken bir süreçtir.” dedi.

 “KİMSE, ‘BU BENİM İŞİM DEĞİL, KARIŞMIYORUM’ DEME LÜKSÜNE SAHİP DEĞİLDİR”

 Amaçlarının geleceğin sahibi olan çocukların en iyi şekilde eğitim ve öğretim imkanlarına kavuşturulması olduğuna vurgu yapan Vali Yavuz, “Asla ve asla taviz vermeden, hiçbir mazereti kabul etmeden bir gayret içerisinde olmamız gerektiğini biliyoruz. Her kesimden arkadaşımızla, toplumumuzun ahlâki, manevi, milli değerleri çerçevesinde, bir birlik ve bütünlük içerisinde belirleyeceğimiz yol haritasıyla, Gümüşhane’deki Milli Eğitim iş ve işlemlerini en iyi şekilde yapmak gerekiyor. Herkes kendi imkanları ve kapasitesi ölçüsünde ortaya birşeyler koymalıdır. Kimse, ‘Bu benim işim değil, karışmıyorum’ deme lüksüne sahip değildir. Allah’ın izniyle, var olan tüm imkanlarımızla yapamayacağımız bir şey olmadığı, olmayacağı kanaatindeyim. Okullarımız, eğitim kurumlarımız olması gerekeni layıkıyla yerine getirmektedir ama bu yeterli değil. Beklentimiz çok fazla. Bizim ölçümüz ve standardımız hep en yukarı, hep ileri olmalıdır. Bunun gayreti içerisinde olmalıyız. Çok şükür anormal diye tanımlayabileceğiz türde eksiğimiz yok ve olmamıştır. Bunda emeği geçen bütün arkadaşlarımı da tebrik ve takdir ediyorum. Çok iyiyiz ama hedefimiz çok daha iyi olmak.” diye konuştu.

 Bu komisyon ve buna benzer komisyon toplantılarının kanunda yazıldığı için ve yasak savma bakımından üstünkörü yapılsın diye konulmadığını kaydeden Yavuz, şu ifadeleri kullandı: “Buna asla müsaade etmeyeceğim. Bu toplantılara hepimiz katılacağız. Çocuklarımızı, gençlerimizi, öğretmenlerimizi, idarecilerimizi dinleyeceğiz. Yapılan bu gayretli çalışmalar neticesinde de bizim liselerimizden mezun olacak çocuklar, Türkiye’ye örnek olacaklar. Ortaöğretimdeki, ilköğretimdeki öğrencilerimiz başarıdan başarıya koşacaklar.”

 İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya;  Komisyon toplantısının  genel olarak öneminden ve temel görevinden bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, Bu toplantının daha önce olması gerektiğini fakat okul müdürleri ataması yapıldığı için toplantının gecikmiş olduğunu söyledi. İl Merkezi ve İlçelerdeki okul- kurum yöneticilerinin norm durumundan, Müdürlük kadrosunun boş bulunduğu okullardan, okulların uzak olması sebebiyle tercih yapan olmadığı için atamanın yapılmamasından,  yardımcı hizmetler ve diğer hizmet alanları personellerin mevcut durumu ve kadro boşluğundan; mevcut bulunan, kadrolu, ücretli ve  ihtiyaç olan öğretmen sayılarından, hiçbir okulun dersinin boş geçmediğinden, resmi ve özel okullardaki öğretmen ve öğrenci sayılarını bildirdi.

Şahinkaya; İl merkezinde ve ilçelerde okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretimde ve Anadolu İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrenci sayılarından bahsetti. Gelecek yıllarda uygulanacak politikalardan, Merkezi İmam Hatip Ortaokulunun öğrenci sayısının  az olma sebebinin okulun uzak olması ve dolayısıyla bunun için kamulaştırma yapılacağından; adalet, acil tıp teknisyeni gibi meslek liselerindeki farklı bölümlerden ve bu bölümlerde okuyan öğrenci sayılarından, okul öncesi okullaşma oranından ve bu oranın  birinci sınıflarda okuyan öğrenci sayısının % 91’ i kadar olduğundan, okul öncesi okulların sayısının dörde ulaşacağını söyledi.

 ŞAHİNKAYA :  "EĞİTİM KUTSALDIR VE GEREKLİDİR"

 Şahinkaya, Gümüşhane’de altı çocuğun evinde eğitim hizmeti verildiğinden, İlimizde yaşayan tüm çocukların eğitimine devam ettiğinden, ilkokul ve ortaokullarda okullaşma oranının 100’ e yakın olmasından,ortaöğretim için 2013-2014 yılındaki okullaşma oranının %70 olduğundan, öğrencilere taşıma hizmeti ve yemek hizmetinin verildiğinden, “ Eğitim kutsaldır ve gereklidir” düşüncesiyle  İl genelindeki tüm talepler karşılandığından,bir dersliğe okul genelinde düşen öğrenci sayısından, İl genelinde özellikle bir iki okul hariç 30 öğrencili  hiçbir sınıfın bulunmamasından, İl ve İlçelerdeki sınıf başına düşen öğrencilerin 25 civarı olduğunu da sözlerine ekledi.

Disiplin olaylarına katılan öğrenci sayısının 21 Bin 114 öğrenci arasından 23 kişi olduğuna da değinen Şahinkaya, kapalı olan okulları ve neden kapalı olduklarından, taşımalı eğitimi ve taşıma talebinde bulunan tüm öğrencilerin taşıma hizmetinden faydalandığından ve taşıma maliyetinden de söz ettikten sonra konuşmalarını sonlandırdı.

 

 

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.