GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

 29 Ekim Cumhuriyet bayramının 95.yıldönümü düzenlenen coşkulu törenle kutlandı.
Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan program kapsamında Gümüşhane Valisi Okay Memiş bugün sabah saatlerinde makamında tebrikleri kabul etti.

Kutlama programı ise 15 Temmuz Zafer Meydanında gerçekleştirildi. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Vali Okay Memiş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasını gerçekleştiren Vali Memiş, Türk milletinin ezelden ebede uzanan tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95.yılını büyük bir coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun işgalinin bu coğrafyada tarih boyunca görülmemiş ölçüde ağır ve büyük bir işgal olduğunu hatırlatan Vali Memiş, “Milletimiz özgürlüğünü, bağımsızlığını, namus ve şerefini düşman idaresine bırakmayı asla kabul etmemiştir. Bu mücadelede mazisi insanlık tarihi kadar eski olan büyük bir milletin ve onun kahraman evlatlarının izleri vardır. Milletimiz tüm dünya milletlerinin hayret dolu bakışları altında yedi düvele karşı gerçekleştiği mucizevi zaferi ya istiklal ya ölüm parolasıyla elde etmiştir. Bu asil kahramanlık destanı içinde vatanının her karış toprağını şehit kanıyla sulamak ve şehadet şerbetini içmek için birbirleriyle adeta yarış eden kahramanların destanı vardır. Bu asil mücadelede Malazgirt´te zalim ve mağrur Bizans´ın hükümdarını dize getiren inanç ve imanı izleri vardır. İstanbul önlerinde aşılmaz denilen surları kağıttan bir kaleymiş gibi ezip geçen kudret ve kuvvetin izleri vardır. Ve yine Samsun´da yeniden şahlanışın, milli iradeyi hakim kılmak çekilen sıkıntıların hatırası vardır” dedi.

“Cumhuriyet esaretin her türlüsüne başkaldırının siyasi literatürdeki tezahürüdür”

Cumhuriyet’in muhteviyatı itibariyle özünü teşkil eden birtakım unsurlardan bağımsız düşünemeyecek kadar hassas bir rejim olduğunu ifade eden Vali Memiş, “Cumhuriyet esaretin her türlüsüne başkaldırının siyasi literatürdeki tezahürüdür. Bütün bunların ötesinde Cumhuriyet idealisttir. Geçmişin parlak sayfalarından ilham alarak geleceği kurmak hedefindedir. 95 yıl sonra bugün yine zor günlerden geçmekteyiz. Tüm dünyada olduğu gibi bu güzel coğrafyada da insanlar zalimce katledilmekte, komşu ülkelerde büyük İnsanlık dramları yaşanmaktadır. Milyonlarca insan hayatta kalmak için ülkemize sığınmakta, kadim bir devlet geleneğine sahip olan necip milletimiz adeta Ensar edasıyla bu kardeşlerimize kucak açıp tüm imkanları ile onları misafir etmektedir. Terör örgütleri İslam coğrafyasında kaos yaratmak suretiyle birlik ve beraberliğimizi bozmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

 “Bu aziz millet 15 Temmuz’da adeta ikinci kez İstiklal Mücadelesini kazanmış, vatanına,  demokrasisine ve Cumhuriyetine sahip çıktı”

 Bu aziz milletin 15 Temmuz´da yaşanan FETÖ darbe teşebbüsü ile içerideki uzantılarını da kullanarak emellerine ulaşmaya çalışan şer odaklarına karşı adeta ikinci kez İstiklal mücadelesini kazandığını, vatanına, demokrasisine ve Cumhuriyetine sahip çıktığını ifade eden Vali Memiş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “15 Temmuz göstermektedir ki aziz milletimiz dün olduğu gibi bugün de birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyecektir. Milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün çizdiği kuruluş felsefesi ışığında ve kadimden gelen devlet geleneği sayesinde emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Bu noktadan hareketle Cumhurbaşkanımızın belirlediği 2023 hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışmalıyız. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmek, yerli ve milli sanayiyi güçlendirmek, ileri demokrasinin gereklerini hayata geçirmek bizim için hayal değildir.”

 Şiir dinletinin ve halk oyunları ekiplerinin geleneksel ve stilize dalda halk oyunları gösterilerini sergilemesinin ardından Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dalındaki yarışmalar ile Cumhuriyet koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 Spor gösterileri sırasında Vali Okay Memiş ve Belediye Başkanı Ercan Çimen, geçtiğimiz günlerde 18 yaş altı 55 kilogram sol kolda Dünya Bilek Güreşi şampiyonu olan Şükriye Yılmaz’la bilek güreşi yapması renkli görüntülere sahne oldu.

 Öğrenci Melike İclal Canlı’nın ¬gençlik adına konuşma yaptığı programda Grup Canca söylediği kahramanlık türküleriyle alanda bulunanları coşturdu. 

 Alanı dolduran öğrenci ve vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarını dalgalandırarak söylenen türkülere eşlik ederken konserin ardından bu kez halk oyunları eğitmenlerinden oluşan grup hünerlerini sergiledi. Bu sırada protokol üyeleri ve vatandaşların da katılımıyla halay halkası büyüyerek alanı tamamen doldurdu.

 Etkinlik geçit töreninin ardından sona erdi.

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.