GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türk Telekom Fen Lisesi Geleneksel Tarih Sohbetleri Devam Ediyor

Türk Telekom Fen Lisesi 2015 yılından beri başlattığı tarih sohbetleri devam ediyor.
Türk Telekom Fen Lisesi Geleneksel Tarih Sohbetleri Devam Ediyor

Türk Telekom Fen Lisesi Okulu pansiyonunda düzenlenen Fuat Sezgin sohbetine İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Türk Telekom Fen Lisesi Tarih Öğretmeni Fazıl Yazıcı moderatörlüğünde:  “Fuat Sezgin’in hayat hikâyesi, Almanya yılları, çalışmaları, eserleri ve karşılaştığı zorluklar ve ilginç olaylar aktarıldı.

 2008 yılı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Başbakanı ve devlet büyüklerinin, bu büyük değeri fark edip Türkiye’ye kazandırılmaları ve Gülhane Parkındaki İslam Bilim ve Teknoloji Tarih Müzesi’nin açılışına götüren süreç ve gelişmeler; Frankfurt’tan sonra ikinci müzenin Türkiye’de kurulması anlatıldı.

Fuat Sezgin’ i, Alman devletinin en üst düzeyde taltif ve himaye etmesine rağmen, onun Alman vatandaşlığına geçmediği; Türk vatandaşlığına devam ettiği ve benim milletim dediği İslam dünyasına özellikle Türk vatandaşlarına tavsiyeleri aktarıldı. 2018 yılında 94 yaşında vefatı ve 2019 yılının Cumhurbaşkanımız tarafından Fuat Sezgin yılı ilan edilmesinden bahsedildi.”

07-05-201907-05-201907-05-2019

 

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.