GÜMÜŞHANE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gümüşhane’de 106 Okula Beyaz Bayrak, 11 Okula Beslenme Dostu Okul Sertifikası Verildi.

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü işbirliği protokolü kapsamında Gümüşhane’de 106 okula hijyen nedeniyle ‘Beyaz Bayrak’, 11 okula da ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası düzenlenen törenle dağıtıldı.
Gümüşhane’de 106 Okula Beyaz Bayrak, 11 Okula Beslenme Dostu Okul Sertifikası Verildi.

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü işbirliği protokolü kapsamında Gümüşhane’de 106 okula hijyen nedeniyle ‘Beyaz Bayrak’, 11 okula da ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası düzenlenen törenle dağıtıldı.

 

Kültür Turizm salonunda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Ali Arıkan, Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan, İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin ATEŞ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut OLGUN, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve beyaz bayrak almaya hak kazanan okulların yöneticileri katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, “Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı tarafından imzalanan protokol gereği İlimiz genelinde 106 (%65) okul/kurum beyaz bayrak almaya hak kazanmış olup, ülke çapında 21. Sırada yer alarak eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması sağlanmış, okullar arası temizlik ve hijyen konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturulmuştur. Devam edecek olan çalışmalar ve denetimler il genelindeki okullarımızın tamamının beyaz bayrak almasını hedefliyoruz dedi.  Bu kapsamda toplamda 11 okulumuz beslenme dostu okul olmaya hak kazanmış, 2018-2019 eğitim öğretim yılında 23 okulumuzun yaptığı başvurular değerlendirilmiş olup, bu okullarımızda inşallah mart ayında yapılacak olan denetimler sonucunda Beslenme Dostu olmaya layık görülmüş olacaktır. Buradan okul yöneticisi arkadaşlarımıza bir kez daha hatırlatmakta yarar olacağını düşünerek, okul kantinlerinde gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkileyecek yiyecek ve içeceklerin satışına müsaade edilmemesi, yemekhane ve kantin gibi birimlerde hijyen eğitimi almış kişilerin çalıştırılması, okul sağlığı ve hijyeni ile öğrencilerimizin sağlıklı beğenmesi hususlarında bakanlığımız yönetmelikleri ve genelgeleri istikametinde çalışmalarınızı sürdürmenizi temenni ederim diyerek,  İl Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzü, projeye katılan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Belge almayı hak kazanan tüm okullarımız ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan ise geleceğin teminatı olan çocukların sağlıklarını korumak ve geliştirmek, yaşam kalitelerini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla her iki bakanlık arasında ‘Beyaz Bayrak’ işbirliği protokolü imzalandığını hatırlatarak, “Bu protokolün amacı Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim gören öğrencilerimizin temizlikte hijyen konusunda bilgilendirmek bilinçlendirmek, teşvik etmek toplum ve sağlığını korumak, kaliteli yaşam seviyesini aynı zamanda temizlik ve hijyen konusunda eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek amaçlanmıştır. Beyaz bayrak önemlidir, çünkü bulaşıcı hastalıklarımızın birçoğu bildiğimiz gibi kişisel, çevresel hijyen ve temizliğinin azlığından oluşmaktadır. Beyaz Bayrak önemlidir, eğitim kalitesinin bir göstergesidir. Bu vesile ile çalışmada görev alan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Belgeyi alanları ve hak edenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Törende daha sonra belge almaya hak kazanan okul/kurum yöneticisine Beyaz Bayrak ve sertifikaları Vali Yardımcısı Ali ARIKAN, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi DOĞAN, İl Kültür Turizm Müdürü Hüseyin ATEŞ, İl Sağlık Müdürü Dr. Engin Pehlivan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mesut Olgun tarafından verildi.

 

 

13-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-201913-02-2019

Sebahattin Aytaç Cad. Karaer Mah. Hükümet Konağı Yanı GÜMÜŞHANE - 0 456 213 1077

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.